Czy opłaca się instalować klimatyzację w domu?
- Szczegóły
Jeszcze dwie dekady temu klimatyzacja w Polsce była raczej luksusem. Urządzenia cechowały się stosunkowo wysoką ceną, na rynku brakowało też fachowców od tego rodzaju instalacji. Wiele osób powtarzało, że montaż „klimy” w domu w Polsce się nie opłaca: koszt inwestycji jest wysoki, a upalne lata krótkie. Obecnie jednak wiele się zmieniło, a charakterystyczne jednostki zewnętrzne klimatyzatorów coraz częściej widuje się nie tylko przy domach, ale też na dachach i elewacjach bloków mieszkalnych.
Co zmieniło się przez ostatnie lata?
Przede wszystkim: dostępność instalacji klimatyzacji. Większa konkurencyjność wśród producentów i instalatorów sprawiła, że na „klimę” w domu może pozwolić sobie wiele polskich rodzin. Urządzenia stały się nie tylko tańsze, ale też bardziej wydajne, ekologiczne i ekonomiczne. Nowoczesne klimatyzatory pobierają o wiele mniej prądu niż ich pierwsze wersje. Ocieplenie klimatu z kolei z roku na rok coraz boleśniej daje się Polakom odczuwać. W lecie temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza przestały już dziwić, a w miejskiej dżungli potrafią stawać się nie do zniesienia. Tym bardziej że w nocy również nie przynoszą ukojenia.
Czy „klima” się zwróci?
Na montaż klimatyzacji nie można patrzeć z perspektywy inwestycji, która zacznie na siebie wymiernie zarabiać. To urządzenie opłaca się zainstalować ze względu na komfort przebywania we własnym domu, a przede wszystkim – ze względu na zdrowie. Wysokie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla starszych osób i dla małych dzieci. Wydajnie przespane noce przekładają się bezpośrednio na Twoją produktywność w ciągu dnia. Jeśli więc prowadzisz własną działalność lub pracujesz z domu, „klima” zdecydowanie się zwróci! Pamiętaj, że lata będą coraz gorętsze.